spacer
spacer Szukaj

Urząd Gminy Żmudź
Elektroniczny biuletyn mieszkańców Gminy Żmudź

Szukaj
spacer

Menu witryny
STRONA GŁÓWNA
AKTUALNOŚCI
Aktualności szkolne
Aktualności gimnazjum
OGŁOSZENIA
PRZETARGI
- - - O Gminie Żmudź - - -
Informacje ogólne
Położenie
Rys historyczny
Oświata
Kultura
Zabytki
Sport i rekreacja
Turystyka
Oferty inwestycyjne
Agroturystyka
Instytucje
Radni i Sołtysi
Opieka Społeczna
Ciekawe strony
Gmina na lato (SWF)
Mapy Gminy
Pliki do pobrania
ŚDS "Wrzos"
GOK w Żmudzi
Wywóz śmieci
Terminy odbioru śmieci
Strategie i dokumenty
Strategia rozwoju
Problemy społeczne
Usuwanie azbestu
Organ. pozarządowe
Co, gdzie, jak...?
Wędkowanie
Kalendarz imprez
Projekty Współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
-- - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - - - - - - - - -
- - A R C H I W U M - -
- - - - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - - - - - - - - -
Modernizacja oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Druga edycja w Gminie Żmudź
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
„Niska emisja to nasza misja”
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Modernizacja oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Ponadregionalna współpraca drogą do rozwoju Polski Wschodniej
- - - - - - - - - - - - - - - - -
Biuletyn Informacji Publicznej
  
Zwiazek Powiatów Polskich

Lokalna Grupa Dzialania

Regioset
  
  spacer
STRONA GŁÓWNA arrow Informacje ogólne

Informacje ogólne Drukuj
Wójt:
Wójt Gminy Żmudź
Edyta Niezgoda

Edyta Niezgoda,
tel. (0 82) 568 01 82 wew. 12
----------------------------------

Przewodniczący Rady Gminy:
Krzysztof Gawrjołek
,
tel. (0 82) 568 01 82

Sekretarz:
Michalina Cymborska
,
tel. (0 82) 568 01 82 wew. 11

Skarbnik:
Marta Mikołajczyk
tel. (0 82) 568 01 82 wew. 18
--------------------------------------------------------------------------------------
Image


Urząd Gminy Żmudź

Image 22 - 114 Żmudź
Image tel. (0 82) 568 01 82, fax. (0 82) 568 06 20
Image

e-mail: urzad@zmudz.gmina.pl

Image adres strony www: http://www.zmudz.gmina.pl

--------------------------------------------------------------------------------------
Gmina Żmudź położona jest we wschodniej części województwa lubelskiego w powiecie chełmskim. Powierzchnia gminy Żmudź wynosi 144 km2, a liczba mieszkańców 3 623 osób, co stanowi 4,7 % ludności powiatu i 0,16 % ludności województwa.

ImageAdministracja, organizacje społeczne.

Na terenie gminy znajdują się obiekty administracji samorządowej, organizacji społecznych, posterunek policji, dwa Kościoły katolickie, oraz bank.Image W miejscowości gminnej znajduje się "GS". Na terenie gminy funkcjonuje 8 jednostek ochotniczych straży pożarnych (3 jedn. typu „S”, 5 jedn. typu „M”).

Jest to gmina typowo rolnicza. Na jej terenie występują obszary o dużych walorach przyrodniczych. rzeki Krzywólka i Udal. Znajduje się tu 5 zbiorników retencyjnych, przy których można ciekawie spędzić wolny czas. W północnej części gminy znajduje się największy zbiornik retencyjnyImage „Dębowy las” (27 ha), przy którym wyznaczono pola namiotowe i plażę. Atrakcyjne położenie i walory przyrodnicze corocznie przyciągają ogromne rzesze turystów. Można tu wędkować (koszt przepustek: stała – 100 zł; tygodniowa – 20 zł; dwudniowa – 10 zł; dla mieszkańców gminy – taniej...)

Image W sąsiedztwie tego zbiornika w miejscowości Puszcza istnieje następny zbiornik wodny (12 ha), przy którym funkcjonuje ośrodek sportowo - wypoczynkowy Caritas wraz ze stadniną koni.

W gminie funkcjonuje stowarzyszenie Agroturystyczne Ziemi Chełmskiej „Puszcza”, skupiające gospodarstwa agroturystyczne z szeroką ofertą wypoczynkową (Tel. 0-82, 568 00 63)


ImageEdukacja

  • Szkoła Podstawowa w Żmudzi - liczy 229 uczniów.Do klas I – III uczęszcza 76 uczniów. Klasy są nieliczne, przez co mają bardzo dobre warunki do nauki. W oddziałach przedszkolnych uczy się 47 dzieci. Funkcjonuje świetlica szkolna. Sale lekcyjne są przystosowane do przyjęcia sześciolatków do klasy I.
   W budynku klas 0 – III znajduje się 8 sal lekcyjnych, sala komputerowa, sala zabaw, pokój pedagoga, pomieszczenie do spożywania posiłków cateringowych, kąciki zainteresowań.
   W budynku klas IV – VI znajdują się 4 sale lekcyjne, gabinet pedagoga, sala gimnastyczna, siłownia, biblioteka, kąciki zainteresowań, szkolny radiowęzeł, sala komputerowa
  • Gimnazjum Publiczne w Żmudzi
  • Wszystkie dzieci mogą korzystać z dożywiania w stołówkach szkolnych.

   ImageInwestycja

   Od kilku lat rokrocznie gmina pozyskuje wsparcie finansowe z różnych funduszy. Z większych inwestycji w ostatnich kilku latach należy wymienić: budowę hali sportowej wraz z łącznikiem przy Zespole Szkół w Żmudzi, budowę drogi Leszczany – Koczów, budowę wodociągów w Wólce Leszczańskiej i w Pobołowicach, odbudowę spalonej w 2004 r. Szkoły Podstawowej w Wólce Leszczańskiej i inne. Obecnie samorząd gminny zabiega o pozyskanie unijnych środków na wiele inwestycji poprawiających infrastrukturę gminy i mających na celu zatrzymanie przed migracją jej mieszkańców.

   ImageWystępują tu pomniki przyrody:
   1. dąb szypułkowy o obwodzie pnia 520 cm, wysokości 26 m, rzucie korony 18 m.
   2. lipa drobnolistna, rosnąca w miejscowości Bielin, o obwodzie pnia 290 cm, wysokości 22 m, rzucie korony 18 m.
   Ponadto występuje rezerwat przyrody w miejscowości Żmudź o pow. 5,81 ha. na którym występuje unikalna roślinność kserotermiczna i jedyna tego typu zbiorowość lnu złocistego w Europie. Rezerwat utworzono w celu zachowania unikalnych form erozyjnych, zbudowanych ze skał kredowych, oraz ochrony stanowisk roślin kserotermicznych.

   ImageNa terenie gminy występują liczne obiekty zabytkowe:

   1. Dryszczów
   • krzyż kamienny z XIX w.,
   • kapliczka św. Jana Chrzciciela na źródle, drewniana, z 1857r., remont ok. 1975 r. i 2002 r.
   2. Puszcza
   • kapliczka św. Jana Nepomucena, murowana, 1 poł. XIX w.
   3. Żmudź
   • Kościół drewniany w Żmudzi
   • kapliczka, murowana, koniec XIX w.,
   • budynek Urzędu Gminy, murowany z 1905 r.,
   • pozostałości zespołu dworskiego: dwór, ob. Biuro GS Żmudź, mur., XIX, przebud., gorzelnia, wł. AWRSP Żmudź, mur., XIX w., magazyn gorzelni, wł. AWRSP, mur., XIX w., budynek gospodarczy, wł. GS Żmudź, mur., XIX w.,
   4. Zajazd w Wólce Leszczańskiej
   5. Młyn wodno - gazowy w Pobołowicach
   6. Zespół Sakralny w Klesztowie
   7. Pozostałe cmentarze i mogiły
   • Bielin Cmentarz ewangelicki, k. XIX w.,
   • Klesztów Cmentarz rzymskokatolicki, 1 poł. XX w.,
   • Leszczany Cmentarz grekokatolicki, 1 poł. XIXw.,
   • Leszczany Cmentarz ewangelicki, k. XIX w.,
   • Leszczany Cmentarz prawosławny, k. XIX w.,
   • Maziarnia Kol. Mogiły żołnierzy radzieckich, XX w (1944),
   • Pobołowice Cmentarz prawosławny, 2 poł. XIX w.,
   • Roztoka Cmentarz prawosławny, 1 poł. XX w.,
   • Syczów Cmentarz ewangelicki, XIX w.,
   • Żmudź Cmentarz rzymskokatolicki, 2 poł. XIX w.,
   • Żmudź Cmentarz jeńców radzieckich, XX w. (1942 44).

   ImageKultura i sport

   Na terenie Gminy funkcjonuje klub sportowy „Victoria” Żmudź, zrzeszający 64 członków. W skład klubu wchodzą następujące sekcje:
   - piłki nożnej
   - sportowego połowu ryb
   - tenisa stołowego
   - strzelecka

   Zadania własne gminy w dziedzinie kultury realizuje Gminny Ośrodek Kultury, w skład którego wchodzi biblioteka gminna oraz klub sportowy.

   Gmina Żmudź zaprasza do siebie. Mieszkańcy są otwarci, mili, sympatyczni i urzekają nadzwyczajną gościnnością.
Od kilku lat rokrocznie gmina pozyskuje wsparcie finansowe z różnych funduszy. Z większych inwestycji w ostatnich kilku latach należy wymienić: budowę hali sportowej wraz z łącznikiem przy Zespole Szkół w Żmudzi, budowę drogi Leszczany – Koczów, budowę wodociągów w Wólce Leszczańskiej i w Pobołowicach, odbudowę spalonej w 2004 r. Szkoły Podstawowej w Wólce Leszczańskiej i inne. Obecnie samorząd gminny zabiega o pozyskanie unijnych środków na wiele inwestycji poprawiających infrastrukturę gminy i mających na celu zatrzymanie przed migracją jej mieszkańców.Ponadto występuje rezerwat przyrody w miejscowości Żmudź o pow. 5,81 ha. na którym występuje unikalna roślinność kserotermiczna i jedyna tego typu zbiorowość lnu złocistego w Europie. Rezerwat utworzono w celu zachowania unikalnych form erozyjnych, zbudowanych ze skał kredowych, oraz ochrony stanowisk roślin kserotermicznych.1. Dryszczów2. Puszcza3. Żmudź4. Zajazd w Wólce Leszczańskiej5. Młyn wodno - gazowy w Pobołowicach6. Zespół Sakralny w Klesztowie7. Pozostałe cmentarze i mogiły Na terenie Gminy funkcjonuje klub sportowy „Victoria” Żmudź, zrzeszający 64 członków. W skład klubu wchodzą następujące sekcje:- piłki nożnej- sportowego połowu ryb- tenisa stołowego- strzeleckaZadania własne gminy w dziedzinie kultury realizuje Gminny Ośrodek Kultury, w skład którego wchodzi biblioteka gminna oraz klub sportowy.Gmina Żmudź zaprasza do siebie. Mieszkańcy są otwarci, mili, sympatyczni i urzekają nadzwyczajną gościnnością.
spacer
EnglishCzechGermanItalianPolishRussian
Przekaż 1% podatku dla KS "VICTORIA"
Aplikacja mobilna
Certyfikat ecoAgro
Advertisement
Mapa
Turystyka PL-BY-UA
Obraz losowy
dsc04006.jpg
Spacer wirtualny
Książka o gminie
okladka_2.jpg
Filmy o gminie
film.gif
Kalendarz
13 Lutego 2016
Sobota
Imieniny obchodzą:
Benigna, Grzegorz,
Jordan, Kastor,
Katarzyna, Klemens,
Toligniew
Do końca roku zostało 323 dni.
Najpoczytniejsze
Gościmy
Odwiedza nas 13 gości
Licznik odwiedzin
2462872 odwiedzających
IP Info
Twoje IP:
184.72.138.255
Twój provider:
amazonaws.com

  copyright 2003 © Gminny Serwis Informacyjny
site design and development by: UG Żmudź | site maintenance by: admin
true color || 1024 x 768
spacer