W dniu 20 czerwca 2021 r. odbyła się druga edycja Maratonów Kresowych w Gminie Żmudź. Partnerem Maratonów Kresowych w Żmudzi było Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”.

W czasie poprzedniej edycji kolarze startowali znad zalewu “Dębowy Las” w Wołkowianach. Debiut okazał się bardzo udany, gdyż wyścig zajął miejsce na podium w posezonowej ankiecie na najlepszą trasę. Tym razem start został przeniesiony do Żmudzi, dzięki czemu nie było płaskich odcinków dojazdowych z kąpieliska “Dębowy Las” a trasa stała się bardziej dynamiczna i wymagająca. Obsada maratonów była międzynarodowa ponieważ w wyścigu wzięli udział kolarze z Litwy, którzy podobnie jak dwa lata temu bardzo mocno zaakcentowali swoją obecność na wyścigu i na podium.

Na głównym dystansie Maraton najlepsi okazali się kolejno Konrad Panglisz z UKS Wygoda Białystok, Sarunas Pacevicius ze Sprint – rowery.pl – KSM Gaja oraz Radosław Kiraga z CST Accent MTB Team.

Na dystansie Półmaraton najlepsi byli: Radosław Wasilewski z BSK Miód Kozacki, Łukasz Mróz oraz Dawid Bojarczak z MILSPORT Team zaś wśród kobiet: Aiste Butautaite ze Sprint – rowery.pl – KSM Gaja, Urszula Głowacka z AGR Podlasie oraz Monika Mazur.

Na dystansie FIT najlepsi okazali się Jakub Łukaszewicz z UKS Wygoda Białystok, Olaf Szykuła oraz Szymon Stasiuk z GKK Peleton Okszów natomiast wśród kobiet: Monika Iwanowska z GKK Peleton Okszów, Zuzanna Czapka z Agros Zamość oraz Agnieszka Gustaw z PZU SPORT TEAM.

Na dystansie Mini najlepsi byli Miłosz Chadukiewicz z Sokólskiego Klubu Kolarskiego Sokół, Oskar Wasilewski z Agros Zamość oraz Jakub Bącik, zaś wśród dziewczynek Aleksandra Pękalska, Martyna Wolanin z AKK Chełm oraz Aleksandra Sieczka.

Na dystansie Mikro najlepsi byli Xavier Kołodziejczyk, Krystian Wagner oraz Natan Ostaszewski zaś wśród dziewczynek Hanna Chadukiewicz z Sokólskiego Klubu Kolarskiego Sokół, Lena Pękalska oraz Jagoda Baranowska z GKK Peleton Okszów.

W wyścigu brali też udział mieszkańcy Gminy Żmudź, na dystansie Półmaraton Łukasz Burak oraz debiutująca w Maratonach Małgorzata Sierkowska. Na dystansie FIT: Sebastian Stasiuk, Szymon Stasiuk, Paweł Stasiuk, Amelia Kokot i Edyta Prus. Na dystansie Mini: Mateusz Prus, Antoni Gaładyk, Hubert Chudoba, Szymon Olszewski, Wojtek Sereda, Lena Kokot oraz Karolina Dmuch. Na dystansie Mikro Xavier Kołodziejczyk, Krystian Wagner, Natan Ostaszewski, Wojciech Gaładyk i Katarzyna Dmuch.

Wspaniałą atmosferę na wyścigu zapewnili kibice a szerokim echem wśród zawodników odbił się gorący doping kibiców w Maziarni za co należą im się wielkie podziękowania.

Maratony Kresowe w Żmudzi odbyły się dzięki wsparciu Lasów Państwowych Nadleśnictwa Chełm, Spółdzielni Socjalnej Dębowy Las, firmie Bialkom Adam Białowąs oraz Radnemu Powiatowemu Radosławowi Rakowieckiemu. Szczególne podziękowania należą się druhom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy czuwającym nad zapewnieniem bezpiecznych warunków ruchu drogowego podczas maratonów.

Sponsorami maratonów w Żmudzi były:

  • Piekarnia „Nasza” S.C. Antoni Skrzypa, Mariusz Sołtysiuk;
  • Aqua East;
  • Blue Dot – usługi dostępu do internetu;
  • Bank Spółdzielczy w Leśniowicach Oddział w Żmudzi.

Link do fotorelacji na stronie Maratonów Kresowych

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=MaratonyKresowe&set=a.2579988508970719