Ułatwienia dostępu

 

W dniu 15 czerwca 2024 r. odbyła się piąta edycja Maratonów Kresowych w Gminie Żmudź. Partnerem Maratonów Kresowych w Żmudzi było Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”.

Wzorem ubiegłorocznej edycji w tym roku również poza rywalizacją rowerzystów zaplanowano biegi terenowe Kresowe Trail na dystansie „Wertep” (18 km) oraz „Szpurt” (7 km).

Na dystansie „Szpurt” najlepsi okazali się Łukasz Szkiłądź z KrisRun team, Krystian Kalinowski z AGR Podlasie oraz Robert Osmólski z Nadaktywn,i natomiast wśród kobiet Mariola Kłopotowska – Sawa, Jagoda Szercer z Ruchu Izbica i Monika Kłopotowska.

Na dystansie „Wertep” najlepsi byli: Pavel Kulesh z TEA.M RUN, Marek Wilgos oraz Emil Piotrowski
z Trzeci bez podium, natomiast wśród kobiet Joanna Wierchoła oraz Anna Klimek z Aiki Runners.

W zawodach biegowych wzięła udział mieszkanka Gminy Żmudź: Dorota Rakowiecka, która w swojej kategorii wiekowej na dystansie „Szpurt” zajęła pechowe czwarte miejsce a do podium zabrakło jej jedynie 58 sekund.

Na dystansie Półmaraton najlepsi byli:  Dawid Bojarczak z AGR Podlasie, Adam Rękas z GKK Peleton Okszów  oraz  Krystian Kalinowski z AGR Podlasie a wśród kobiet: Monika Mazur z Ale Jazda Zamość, Katarzyna Citko z AGR Podlasie oraz Katarzyna Ludynia z GKK Peleton Okszów.

Na dystansie FIT najlepsi okazali się Mikołaj Pyżewski ze Szkółki Kolarskiej w Ogrodniczkach, Paweł Rudziński oraz Marius Galbuogis z Litwy, natomiast wśród kobiet: Oliwia Brylińska z MTB Suwałki, Zofia Rękas oraz Beata Wójtowicz – obie reprezentujące GKK Peleton Okszów.

Na dystansie Mini wśród chłopców najlepsi byli Gabriel Pyżewski ze Szkółki Kolarskiej
w Ogrodniczkach, Michał Księżopolski i Jakub Zoń z MTB Suwałki, natomiast wśród dziewczynek Izabela Łatka z GKK Peleton Okszów, Małgorzata Dębska z MTB Suwałki oraz Anastasia Stepanova
z AGR Podlasie.

Na dystansie Mikro najlepsi byli Oliwier Pieńko, Józef Rakowiecki oraz Kuba Wierzchoń natomiast wśród dziewczynek Iga Zoń, Jowita Wierzchoń i Maja Kawka.

Uczestnicy na długo zapamiętają ten wyścig ze względu na szybki i malowniczy wąwóz, którym zachwyca się każdy zawodnik. W pamięci wszystkich zawodników zapisze się niesamowita strefa kibica, którą zorganizowali już po raz kolejny mieszkańcy Maziarni. Głośny doping dodawał kolarzom sił do dalszej jazdy. Doping kibiców z Maziarni jest uznawany za najlepszy w całym cyklu Maratonów Kresowych.

Równolegle z Maratonami Kresowymi po raz pierwszy został zorganizowany Orient Gravel „Malowniczy Wschód”. W ramach tego wydarzenia zawodnicy rywalizowali na dystansach 120 km
i 200 km.

Na dystansie 200 km najszybszymi zawodnikami byli kolejno Marcin Sieńko z GKK Peleton Okszów, Adam Swajda z Team Siemiatycze oraz Hubert Wojtan z GKK Peleton Okszów.

Na dystansie 120 km najszybszymi zawodnikami byli kolejno Mariusz Raczkiewicz z Wydolność, Kamil Pasierbik oraz Artur Kłusz. Na siódmym miejscu do mety dojechał Łukasz Burak – Zastępca Wójta Gminy Żmudź.

Najszybsze zawodniczki dystansu 120 km to Dorota Maziarz, Katarzyna Błaszczak z GKK Peleton Okszów oraz Katarzyna Partyka z Queens of the Road. Najmłodszy zawodnik Jakub Cimek miał 23 lata, najstarszy Dariusz Klin 77 lat! Zawodnicy, którzy przejechali dystans 120 km musieli pokonać ponad 1 000 metrów przewyższeń a zawodnicy, którzy jechali dystans 200 km mieli do pokonania prawie 2 000 metrów w pionie.

Udział w zawodach wzięli zawodnicy ze Śląska, Mazowsza, Podlasia, Warmińsko – Mazurskiego, Podkarpacia i oczywiście z Lubelszczyzny.

Maratony Kresowe w Żmudzi odbyły się przy wsparciu Lasów Państwowych Nadleśnictwa Chełm, Spółdzielni Socjalnej Dębowy Las, firmy Bialkom Adam Białowąs, KGW Leszczany, Piekarni „NASZA” ze Żmudzi, Gospodarstwa Agroturystycznego „Ćmilówka” z Majdanu Ostrowskiego oraz chelm.net.pl.

Szczególne podziękowania należą się druhom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy czuwającym  nad zapewnieniem bezpiecznych warunków ruchu drogowego podczas maratonów.

Pin It