W dniu 21 sierpnia 2016 r. w Żmudzi odbyły się Dożynki Gminne. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12.00 Mszą Świętą Polową celebrowaną przez księdza proboszcza Dariusza Stefanka, księdza proboszcza Jacka Barteckiego, księdza Marcina Zielińskiego oraz ojca Jarosława Kędzię.

Starostami tegorocznych Dożynek  byli Państwo Monika i Mateusz Sawiccy z  Pobołowic.                 
    Na dożynkach swoją obecnością zaszczycili nas:  Krzysztof Grabczuk- Wicemarszałek Woj. Lubelskiego, Tomasz Szczepaniak - Wicestarosta Chełmski, Hieronim Zonik – Burmistrz  Miasta Siedliszcze, Wojciech Sawa – Wójt Gminy Dorohusk, Henryk Gołębiowski – Wójt Gminy Wojsławice, radni i sołtysi Gminy Żmudź oraz pozostali zaproszeni goście.
Po części oficjalnej i wysłuchaniu okolicznościowych przemówień odbyła się część artystyczna, w której wystąpiły m.in.  kapela  „Żmudziaki”, „Szalom Chełm” , „JAK-Band”, „Gdzie diabeł nie może…” , „Deck Over” oraz orkiestrą dęta „Bogatki”.  Ogromne brawa i owacje zebrała gwiazda disco polo zespół – „Power Play”. Dożynki zakończyły się zabawą ludową przy zespole „RICCO”.
Uroczystość uświetniły stoiska promocyjne rękodzieła artystycznego oraz wyrobów kulinarnych przygotowane przez Panie z Wólki Leszczańskiej, Maziarni, Roztoki oraz ŚDS „Wrzos”. Swoje prace malarskie przedstawiły również Aleksandra Dziekan i Ewelina Antonowicz. Tradycyjnie odbyły się  Konkursy na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy” oraz wypiek „Najsmaczniejszego Chleba Regionalnego”.

Konkurs na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy” :
I miejsce – Sołectwo Maziarnia
II miejsce – Elżbieta Kowalczuk – Pobołowice
III miejsce – SGW „Dziarskie Wólczanki”
Wyróżnienia otrzymali:
Dorota Antonowicz, Halina Romanowska, Wanda Żarnicka, Danuta Nowosad, KGW Roztoka, Zespół „Jarzębinki”, Sołectwo Wołkowiany, Sołectwo Leszczany.

Konkurs na „Najsmaczniejszy chleb regionalny”
I miejsce – Barbara Wiszniewska
II miejsce – Danuta Nowosad
III miejsce – Anna Załuska
Wyróżnienia otrzymali:
Grażyna Raczkiewicz, Teresa Gąsior, Beata Fronc, Maria Radziewicz, Kulpa Barbara, Jadwiga Gorzkowska, Dzikowska Barbara.

SPONSORZY DOŻYNEK:
SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA „DĘBOWY LAS”
FIRMA AZART – JAN KWIATKWOSKI
BANK SPÓŁDZIELCZY LEŚNIOWICE- ODDZIAŁ ŻMUDŹ
„DREWNOBUD” EWA I ZDZISŁAW DZIEKAN
ZAKŁAD USŁUG PROJEKTOWYCH I NADZORU BUDOWLANEGO DOBRUK FRANCISZEK
CHEŁMSKIE TOWARZYSTWO PRAWIDŁOWEGO MYŚLISTWA – KOŁO ŁOWIECKIE NR 22 W CHEŁMIE
„AGMAR” AGNIESZKA MARCHWIANA
BLUE DOT S.C. MICHAŁ MAZUREK I PAWEŁ WALCZUK
USŁUGI TRANSPORTOWE I BETONIARSKIE HANDEL OBWOŹNY DARIUSZ ANTONOWICZ
PIEKARNIA „NASZA ŻMUDŹ”
PRZEDSIĘBIORSTWO KOMUNIKACJI SAMOCHODOWEJ S.A. CHEŁM
SKLEP SPOŻYWCZO- PRZEMYSŁOWY „GROSZEK”  AGATA BOGUCKA
ŻÓŁKIEWSKA MARIA SKLEP SPOŻYWCZO-PRZEMYSŁOWY „LEWIATAN”