Gminne Obchody 227  Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się w dniu 3 maja o godz. 9.00 uroczystą Mszą Św. w Kościele Podwyższenia Krzyża Św. w  Żmudzi.

Mszę w intencji ojczyzny oraz strażaków odprawił Ks. Proboszcz Dariusz Stefanek.
Następnie uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żmudzi zaprezentowali okolicznościowy program  artystyczny.
Po akademii posadzone zostały 3 dęby przekazane przez Lasy Państwowe- Nadleśnictwo Chełm, upamiętniające setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Certyfikaty dębów niepodległości dyrektorom szkół przekazał Nadleśniczy Nadleśnictwa Chełm Pan Krzysztof Dźwierzyński.
Następnie władze gminy: Wójt Gminy Żmudź - Pani Edyta Niezgoda, Przewodniczący Rady Gminy Żmudź - Pan Krzysztof Gawrjołek oraz Zastępca Wójta Gminy Żmudź Pan Łukasz Burak złożyli wieńce pod pomnikami w Klesztowie i Wołkowianach.