Ułatwienia dostępu

 

Dębowy Las

Zalew "Dębowy Las" zajmujący powierzchnię 27 ha położony jest w miejscowości Wołkowiany w Gminie Żmudź. Jego nazwa pochodzi od rosnącego nieopodal lasu z dębami pokaźnych rozmiarów.

Zalew jest wprost stworzony do odpoczynku w spokojnej i miłej atmosferze; można tam powędkować, popływać, skorzystać ze sprzętu rekreacyjnego (kajak, rower wodny), pograć w siatkówkę plażową, rozpalić grilla ze znajomymi, wybrać się na spacer lub wycieczkę rowerową wokół zalewu lub po prostu poleżeć na plaży
 i nacieszyć się wspaniałym i czystym powietrzem. Obiekt odwiedzają przede wszystkim mieszkańcy powiatów Hrubieszowskiego i Chełmskiego ale można też spotkać turystów z dalszych zakątków kraju.
W ciągu ostatnich dwóch lat obiekt zmienił się nie do poznania. Możliwe to było dzięki uzyskaniu dofinansowania na budowę infrastruktury turystycznej nad zalewem w ramach projektu „Współpraca polsko – ukraińska na rzecz rozwoju turystyki na obszarze przygranicznym”. W tym okresie za prawie dwa miliony złotych wykonano szereg prac nad zalewem: wykonano drogę dojazdową, plac postojowy, pomosty wędkarskie, pomosty rekreacyjne, wymieniono piasek na plaży, zbudowano wiaty, tarasy widokowe, plac zabaw i zadaszenia z paleniskami, wykonano oświetlenie solarowe, zamontowano elementy małej architektury (ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci), zakupiono też sprzęt rekreacyjny (kajaki i rowery wodne). O popularności zalewu świadczy fakt, że uroczyste otwarcie nowej infrastruktury nad zalewem
w czerwcu 2015 r. zgromadziło setki turystów. W sezonie letnim nad zalewem znajduje się stoisko gastronomiczne. Obiekt jest ogólnodostępny i odwiedzany przez turystów przez cały rok ale w okresie jesienno – zimowym liczba turystów znacznie spada bowiem przyjeżdżają przede wszystkim osoby zainteresowane spacerami wokół zalewu.

Pin It