Ułatwienia dostępu

 

W dniu 22 lipca 2023 r. odbyła się czwarta edycja Maratonów Kresowych w Gminie Żmudź. Partnerem Maratonów Kresowych w Żmudzi było Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”.

 

Wzorem ubiegłorocznej edycji w tym roku również poza rywalizacją rowerzystów zaplanowano biegi terenowe Kresowe Trail na dystansie „Wertep” (17 km) oraz „Szpurt” (7 km).

Na dystansie „Szpurt” najlepsi okazali się Krystian Kalinowski z AGR Podlasie, Radosław Echta ze 191 Batalionu Lekkiej Piechoty oraz Paweł Kozyra z Runnerpawcislaw natomiast wśród kobiet Justyna Jagiełło z Chełm Biega, Sylwia Typiak ze Stalowowolskiego Klubu Biegacza oraz Anna Kupińska
z Fabryki Sportu.

Na dystansie „Wertep” najlepsi byli: Andrzej Łoiński z Ruchu Izbica, Krzysztof Wyrostek z Chełm Biega oraz Marek Wilgos.

W zawodach biegowych wzięli udział mieszkańcy Gminy Żmudź: Łukasz Kubów z Klesztowa oraz Michał Tor ze Żmudzi, który w swojej kategorii wiekowej na dystansie „Wertep” zajął pierwsze miejsce.

Wśród kobiet bezkonkurencyjne były zawodniczki Ruchu Izbica: pierwsze miejsce zajęła Irena Bojarczuk a kolejne Jagoda Szercer oraz Jolanta Bojarczuk

Dodatkowo prowadzona była rywalizacja Dual dla zawodników, którzy wystartowali w biegu Szpurt na dystansie 6 km i rowerowym Półmaratonie. W Żmudzi najlepszym “kombinatorem” okazał się Krystian Kalinowski (AGR Podlasie).

Na głównym dystansie Maraton najlepsi okazali się kolejno Wojciech Wójtowicz z Vortune Equity Bike Team, Adam Mandziak z GKK Peleton Okszów oraz Stanisław Próchniak z Metrobikes.pl.

Na dystansie Półmaraton najlepsi byli: Mikołaj Szeliga z MTB Suwałki, Dawid Bojarczak
z AGR Podlasie oraz Tomasz Zieliński z UKK Huragan Wołomin a wśród kobiet: Monika Mazur z Ale Jazda Zamość, Katarzyna Citko z AGR Podlasie oraz Katarzyna Ludynia z GKK Peleton Okszów.

Na dystansie FIT najlepsi okazali się Miłosz Kuczyński z MTB Ełk – Prostki, Bartosz Maciorowski z MTB Ełk – Prostki oraz Mikołaj Pyżewski ze Szkółki Kolarskiej w Ogrodniczkach, natomiast wśród kobiet: Urszula Lulkiewicz z 3T Białystok, Justyna Bożek oraz Anna Taraszkiewicz z MTB Suwałki. Na duże uznanie zasługuje wynik Mateusza Kulpy z Maziarni, który zajął piąte miejsce.

Na dystansie Mini wśród chłopców najlepsi byli Wiktor Urban i Filip Marks z UKS Wygoda Białystok oraz Marcel Cimaszewski ze Szkółki Kolarskiej w Ogrodniczkach, natomiast wśród dziewczynek Anna Supińska z MTB Ełk – Prostki, Iga Wolanin oraz Amelia Rakowiecka. W wyścigu na dystansie Mini brali też udział mieszkańcy Gminy Żmudź: Xawier Kołodziejczyk oraz Zofia Rakowiecka.

Na dystansie Mikro najlepsi byli Wojciech Gaładyk, Kornel Zimnicki oraz Mateusz Kita natomiast wśród dziewczynek Anna Oleszczuk, Kasia Mazurek i Jowita Wierzchoń. W wyścigu na dystansie Mikro wziął też udział Kuba Wierzchoń ze Żmudzi.

Uczestnicy na długo zapamiętają ten wyścig ze względu na szybkie i malownicze wąwozy, którymi zachwyca się każdy zawodnik i dodatkowe atrakcje towarzyszące wyścigowi. Wszyscy zawodnicy startowali w pełnym słońcu ale ci, którzy dotarli na metę trochę później musieli się zmagać
z gwałtowną ulewą, która zamieniła trasę w błotną pułapkę oblepiającą rowery i zawodników.

W pamięci wszystkich zawodników zapisze się niesamowita strefa kibica, którą zorganizowali już po raz kolejny mieszkańcy Maziarni. Głośny doping dodawał kolarzom sił do dalszej jazdy. Doping kibiców z Maziarni jest uznawany za najlepszy w całym cyklu Maratonów Kresowych. Czas oczekiwania na ceremonię dekoracji umilał ze sceny zespół “Navara”.

Maratony Kresowe w Żmudzi odbyły się dzięki wsparciu Lasów Państwowych Nadleśnictwa Chełm, Spółdzielni Socjalnej Dębowy Las, firmie Bialkom Adam Białowąs oraz KGW Leszczany. Szczególne podziękowania należą się druhom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy czuwającym nad zapewnieniem bezpiecznych warunków ruchu drogowego podczas maratonów.

Pin It